OPVK

Od 1. 7. do 31.12. 2015 je na naší škole realizován v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblast podpory 1.1 projekt „Vzdělávání bez hranic“ Aktivity spojené s tímto projektem jsou spolufinancovány Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR. Projekt je zaměřen na podporu výuky přírodovědných předmětů, výuky cizích jazyků a rozvoj čtenářské gramotnosti žáků.

Operační program vzdělávání pro konkurence schopnost – tzv. Výzva 56 – umožnila našim deseti talentovaným žákům letos na podzim vycestovat do Anglie a Skotska. V sobotu 14. listopadu jsme nasedli do autobusu a pokračovali přes Německo, Belgii a Francii až do Calais, kde jsme se v noci nalodili na trajekt do anglického Doveru.

V brzkých ranních hodinách už jsme byli v Londýně a čekala nás celodenní prohlídka této krásné britské metropole. První noc nás hostily rodiny z Wallingtonu a v pondělí ráno jsme se po snídani vydali na sever do skotského hlavního města, Edinburghu.
Ve Skotsku jsme strávili celkem 4 dny a 4 noci v hostitelských rodinách. Děti dopoledne navštěvovaly jazykovou školu, kde se skotskými lektory procvičovaly anglickou konverzaci a odpoledne jsme společně vyráželi na výlety po památkách a nádherné skotské krajině (Edinburgh Castle, Camera Obscura, Stirling Castle, Wallace Monument, Loch Ness, Highlands, výhled na Ben Nevis).

V pátek žáci obdrželi certifikáty za úspěšné absolvování kurzu a po prohlídce magického Edinburghu jsme zamířili na noc zpět do Londýna. Celou sobotu jsme ještě procházeli Londýn (Tower of London, Museum of London, Covent Garden), nakoupili poslední dárky a vydali se na trajekt do Doveru. Po náročné cestě jsme unaveni, ale plni dojmů, v neděli 22. listopadu dorazili do Plzně.

Přestože jsme o něm věděli, trochu nás překvapil velmi zvláštní a občas těžko srozumitelný přízvuk angličtiny některých Skotů, ale jinak jsou to vesměs docela milí lidé. Co nás naopak nepřekvapilo, bylo skotské počasí: Pořád pršelo a foukal silný vítr, jen tu a tam vykouklo cosi jako sluníčko. Skotsko má však kouzelnou, místy drsnou, místy pohádkově melancholickou atmosféru a všechny nás uchvátilo.

V říjnu paní učitelka Kočalková a paní učitelka Šrámková navštívily v rámci projektu „Vzdělávání bez hranic“, který podpořen z OPVK a spolufinancován státním rozpočtem ČR a Evropským sociálním fondem, ZŠ Márie Rázusovej v Liptovském Mikuláši. Během pobytu se seznámily s problematikou a koncepcí školství na Slovensku. Setkaly se se svými kolegy na schůzce předmětové komise. Vyměnily si zkušenosti, nahlédly do dokumentace, plánů EVVO apod. Další program realizovaly po domluvě s jednotlivými vyučujícími. Zúčastnily se např. praktické výuky v terénu, zaměřené na přírodovědné a zeměpisné znalosti.

Pod vánočním stromečkem v knihovně našli žáci mnoho nových knih, které si mohli prohlédnout a poté vypůjčit. A tak si žáci zvláště 1. stupně odnášeli pěknou knížku ke čtení o vánočních prázdninách a v knihovně se pak zapsáním na nástěnku pochlubili, co přečetli. A půjčují si stále, řada knih jde „z ruky do ruky“. Výrazně se rozrostl i počet titulů pro mimočítankovou četbu, dále mají žáci k dispozici knihy ve zjednodušeném anglickém a německém jazyce.

Obohacení knihovny bylo možné díky projektu EU – výzva 56 podporovaného z OP VK, který je spolufinancován státním rozpočtem ČR a Evropským sociálním fondem. Mohli jsme nakoupit přes 650 knih pro žáky 1. stupně za více než 100 000 Kč. Hledány byly vhodné knížky v řadě knihkupectví a nakladatelství se snahou vybrat to nejlepší, co knižní trh nabízí. A vyplatilo se to, knížky jsou hezké, čtenářsky přitažlivé, líbí se žákům, učitelům i rodičům.